RESULT for the 2013 event

 

 

Position
Name Club 50 Mile
Time
100 Mile
Time
Distance

Michael Barnes Aprire Bicycles RT 02.07.05 04.24.20
Rob Pelham Lewes Wanderers CC 02.03.07
James Hughes Bec CC 02.08.44
Mike Rothwell Manchester Wheelers CC 02.01.58 04.13.18
Lawrence Wintergold Hounslow & District Wheelers 02.04.52 04.16.40
Steve Gooch Rye & District Wheelers CC 02.14.27 04.27.38
Nic Stagg Hounslow & District Wheelers 02.09.56
Michael Turner Lewes Wanderers CC 02.14.21 04.31.37
Nick Wilson Rye & District Wheelers CC 02.08.55 04.26.22
Shay Giles VC Elan 02.13.45 04.35.41
Ishmael Burdeau Twickenham CC 02.15.02 04.37.18
Dean Chiddention Abello-SFA Racing Team 02.07.46 04.26.30
Alexander Kirk Dulwich Paragon 02.09.42 04.33.40
Peter Hooper Bayeux Cycling Team 02.16.18 04.39.17
Dale Sturman West Suffolk Wheelers 02.12.57 04.37.37
Howard Waller Oxford City RC 02.18.03 04.42.20
Michael Pumphrey Thornton RC 02.20.04 04.44.00
Rick Perkins Thanet RC 02.22.14 04.50.31
Steve Trudgill VC Elan 02.20.21 04.44.20
Andy Miles VC Elan 02.00.50 04.13.38
Ian Hodge Southborough & District Wheelers 02.16.22 04.41.13
Jason Gould Abello-SFA Racing Team 02.22.52
Chris Martin Lewes Wanderers CC 02.16.36 04.42.15
Paul Tunnell Addiscombe CC 02.19.50
Andrew Croft Rye & District Wheelers CC 02.25.24 04.51.45
Alan Lloyd Lewes Wanderers CC 02.23.22 04.53.04
Philip Webb PMR@Toachim House 02.28.49 05.00.22
Samual Ramsey Lewes Wanderers CC 02.18.08
David Bishop Wigmore CC 02.27.59 05.01.14
Jason Harris Twickenham CC 02.30.00
Sally Smith PMR@Toachim House 02.31.22 05.13.14
Nicholas Houslop-Rogers Southborough & District Wheelers 02.22.15 05.09.00
Sharon Calton West Suffolk Wheelers 02.25.32 05.13.03
Robert Bullyment Catford CC 02.32.18
John Laker Thornton RC 02.29.04 05.12.43
Peter Hayes Catford CC 02.38.54 05.19.57
Richard Claxton VC Elan 03.02.50
Stephen Butcher Hastings & St Leonards CC 02.34.57 05.18.58
Mark Toon Truro CC 02.41.27
Don Houghton Thornton RC 02.25.35 05.15.13
Richard Suthers Rye & District Wheelers CC 02.48.36
Rebecca Wilson Rye & District Wheelers CC 02.46.01
Gary Blunt Old Portlians CC
Pip Carey Rye & District Wheelers CC 03.37.29
Jamie Davies-Evans Ashford Wheelers CC 02.45.57
Tony Holman Rye & District Wheelers CC 02.35.23 05.18.50
Trevor Hall Thornton RC 02.40.37
Liz King Tri Spirit Team 02.44.32 05.41.30
Steve Maxted Rye & District Wheelers CC 02.40.29
Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 02.43.00
Russ Mason Thornton RC 02.53.40
Jim Hollands Rye & District Wheelers CC 02.42.47
Rory Hopcraft Abello-SFA Racing Team 02.36.18 04.29.21
Samantha Pyrah Rye & District Wheelers CC 02.57.34
Bob Loader Sydenham Wheelers CC 02.59.30
Malcolm Strickland Thornton RC 03.06.37
Granville Bantick Rye & District Wheelers CC 03.15.12
Peter Holland Lincoln Wheelers 03.39.45
Geoff Smith Eastbourne Rovers CC
David Bellinger Medway Velo
Christine Costiff Rye & District Wheelers CC
Patrick Hawkins Dulwich Paragon
Albert Lainson Thornton RC
Adrian Blacker Norwood Paragon CC 02.13.08 04.34.19
Mark Amon Rye & District Wheelers CC 02.15.20 05.08.22
Mark Gidney De Laune CC 02.24.08
Stephen Ratcliffe Thornton RC 02.37.25
Stephen Bishop Wigmore CC 02.29.05
Simon Rounding VC Elan 02.31.31
John Clarey Gemini BC 02.32.13 05.14.10
Louise Laker Thornton RC 02.37.23 05.38.31
Rob Milnes Thanet RC

EXTRA INFORMATION

Photograph Album

Start Sheet

Result Sheet

Do you have a copy of the course?



Event Secretary (KCA) :
Esther Carpenter