RESULT for the 1967 event

 

 

Position
Name Club 50 Mile
Time
100 Mile
Time
Distance

Bob Crayford Gravesend C.C. 02.14.12 04.39.55
Budge Doherty Thanet and Canterbury R.C. 02.08.22 04.35.01
Clive Orchard San Fairy Ann C.C. 02.25.24 04.53.33
Alan Ambrose West Kent R.C. 02.17.01 04.45.55
Steve Earnshaw Folkestone and District C.C. 02.17.08 04.46.36
A White Orpington C.R.C. 02.16.40 04.47.20
Mike Kneller Thanet and Canterbury R.C. 02.27.15 05.04.04
Roger Burchett Folkestone and District C.C. 02.24.35 04.57.47
Roy Canning C.C. Bexley 02.20.59 04.59.20
Tom Webzell Thanet and Canterbury R.C. 02.19.27 04.54.25
Roger Travers Wigmore C.C. 02.18.12 04.56.45
T J Grey Delta R.C. 02.33.18 05.12.10
George Rogers Woolwich C.C. 02.29.03 05.11.04
G D Hamilton Bromley C.C. 02.26.20 05.10.48
Norman Worsfold East Surrey R.C. 02.28.49 05.11.27
Bob Nicholson Ashford Wheelers C.C. 02.32.17 05.13.25
Geoff Boxhall Southborough and District Wheelers C.C. 02.28.22 05.11.11
Frank Marshall Folkestone and District C.C. 02.28.52 05.06.45
Roger Wilson Folkestone and District C.C. 02.28.48 05.19.27
Frank Ford Medway Wheelers 02.24.46 05.08.45
Dave Bentley Folkestone and District C.C. 02.26.09 05.23.00
John Neale Southborough and District Wheelers C.C. 02.31.58 05.26.16
Clint Maisey Wigmore C.C. 02.29.43 05.23.45
Mick Mills Ashford Wheelers C.C. 02.35.09 05.30.10
Graham Orchard Southborough and District Wheelers C.C. 02.25.24 04.53.33
Wally Swan Ashford Wheelers C.C. 02.34.25 05.23.35
Peter Ralph San Fairy Ann C.C. 02.30.40 05.37.13
R W Tolett C.C. Bexley 02.38.19 05.37.13
Tony Neale Southborough and District Wheelers C.C. 02.31.58 05.26.16
Ken Graham Wigmore C.C. 02.50.55 04.39.25
G Bailey (Mrs) East Surrey R.C. 02.40.10 04.44.03
Brian Heasman C.C. Bexley 02.49.54 05.56.38
Peggy Earnshaw Folkestone and District C.C. 02.17.08 04.46.36
Cliff Ballamy Ashford Wheelers C.C. 02.16.27
Vic Hayes Catford C.C.
Paul Mepham Mephisto C.C. 02.28.09 05.07.43
R G Moys Bromley C.C. 02.34.31

EXTRA INFORMATION

Do you have any photographs of the event?

Do you have a copy of the start sheet?

Result Sheet

Do you have a copy of the course?



Event Secretary (KCA) :
A J Bathurst
Handicapper :
W Dunford
Timekeeper (Senior) :
Tom Bray
Timekeeper :
Ian Masterson
Timekeeper :
Pete Avis
Timekeeper :
Pete Baker
Timekeeper :
John King
Timekeeper :
Dave Nash
Timekeeper :
Warwick Dunford
Timekeeper :
Les Ambrose
Timekeeper :
Terry Connor
Timekeeper :
Bob Stanford
Timekeeper :
Ron Powell
Timekeeper :
Jim Lambie
Timekeeper :
John Clapp
Timekeeper :
John Ward
Timekeeper :
George Bowles
Timekeeper :
Hugh West
Timekeeper :
Roy Crayford
Timekeeper :
Arthur Wilson
Result Board :
Peter Buss